KARS'TA NEVRUZ ŞÖLENLERİ HUZURLU VE COŞKULU GEÇTİ

21.03.2012 18:42

KARS’TA NEVRUZ ŞÖLENLERİ HUZURLU VE COŞKULU GEÇTİ

Nevruz, tüm yurtta olduğu gibi Kars’ta da bazı kurumlar, siyasi partiler ve vatandaşlar tarafından çeşitli etkinlikler ve törenlerle kutlandı.

Tacettin DURMUŞ / ÖLÇEK

Kars’ta Nevruz kutlamaları olaysız bir şekilde ve güneşli havada tamamlandı. Kars Valiliği ve Kars Belediyesi birlikte Nevruz etkinliği düzenledi. BDP Kars İl Başkanlığı ise Cuhuriyet Meydanı’nda Nevruz Mitingi yaptı. Kafkas Üniversitesi de Nevruz’u öğrencileri ile birlikte kampus içerisinde kutladı. Milliyetçi Hareket Partisi ise Nevruz’u Kars Ülkü Ocakları Başkanlığı olarak İmparator Düğün Salonu’nda düzenledikleri etkinlikle kutladı.

Kars Valiliği ve Kars Belediyesi ortaklaşa Nevruz kutlama etkinlikleri düzenledi.

Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş yakılan Nevruz ateşinin üzerinden atladığı sırada ayağı kayarak yere düştü. Bu sırada Başkan Bozkuş’u Ölçek Gazetesi Muhabiri Tacettin Durmuş havada yakaladı. Vali Yardımcısı Ünal Coşkun ise gazetecilere ropörtaj verdiği sırada yanmamak için parlayan Nevruz ateşinden kaçtı. Aşıklar ise ‘Nevruz’ u konu ederek birbirleriyle atıştılar ve şiirler okudular.

Kars Valiliği ve Kars Belediyesi tarafından ortaklaşa düzenlenen etkinlikler ilk olarak İl Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü Konferans Salonu’nda başladı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan kutlama etkinlikleri günün anlam ve önemini belirten konuşmalarla devam etti. Kafkas Üniversitesi tarafından hazırlanan semeni katılımcılara sunuldu. Daha sonra da Kafkas Üniversitesi Devlet Konservatuarı Halk Müziği Konseri ile devam etti. Salondaki program KARSOD Kafkas Halk Oyunları Ekibinin gösterisi ile son buldu.

Burada ki programın ardından aralarında Kars Vali Yardımcısı Ünal Coşkun, Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş, İl Kültür ve Turizm Müdürü Hakan Doğanay, bazı daire müdürleri, yöre aşıkları, öğrenciler ve vatandaşlar tarafından oluşturulan halk korteji, davul zurna eşliğinde Gazi Ahmet Muhtar Paşa Konağı’na kadar yürüdü. Konağın önünde; belediye zabıta ekipleri tarafından hazırlanan Nevruz ateşi Vali Yardımcısı Ünal Coşkun, Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş ve aşıklar tarafından tutuşturuldu. Yakılan ateşin üzerinden ilk olarak gazeteciler atladı. Daha sonra da Vali Yardımcısı Ünal Coşkun, Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş ve vatandaşlar ateşin üzerinden tek tek atladı. Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş’un ateşin üzerinden atladığı sırada ayağı kayarak düşü. Yere düşen Başkan Bozkuş’u bir gazeteci havada tuttu. Bu arada yumurtalar tokuşturuldu ve Yedi Levin payları dağıtıldı. İlk ve ortaöğretim kurumları öğrencilerinden oluşan halk oyunları gösterileri sunuldu. Çekilen halaylara protokol mensupları da katıldı. Daha sonra da aşıklar sazları ile birlikte günün adı olan ‘Nevruz’u konu alan türküler ve şiirler okudular.

Birlik ve beraberlik mesajları verildi

Birlik ve beraberlik mesajlarının verildiği protokol konuşmaları da renkli görüntülere sahne oldu. Ateşe yakın şekilde kameralara konuşan Vali yardımcısı Ünal Coşkun, alevlerin büyümesi üzerine yanma tehlikesi geçirdi. Ateşten kaçarak uzaklaşan Coşkun konuşmasına kaldığı yerden devam etti. Doğu’nun uygar kenti Kars’tan tüm ülkeye birlik, beraberlik ve kardeşlik mesajlarının verildiğini belirten Coşkun, farklı etnik yapıdan bir çok insanın yaşamını sürdürdüğü şehirdeki birlik ve beraberliğin herkese örnek olmasını istedi. Kars Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş da benzer mesajlar verdikten sonra yumurta tokuşturma yarışına geçildi. İlk yumurtaları tokuşturan Başkan Bozkuş ve Vali yardımcısı Ünal Coşkun’un yarışması izleyenleri kahkahaya boğdu. Sürekli yumurtası kırılan Coşkun’un yardımına kurum amirleri yetişti. Bozkuş’un yumurtası uzun uğraşlar sonucu kırılınca herkes gülme krizine girdi.

Özel Hareket timlerinin çatı katlarında ve balkonlarda aldıkları yoğun güvenlik önlemleri, 21 Mart nevruz Bayramını coşkuyla kutlayan vatandaşın eğlencesinin gölgesinde kaldı. Kimseler emniyet güçlerinin önlemini fark etmedi bile. Saatler süren eğlencenin ardından geride kalan ateş ise belediye işçilerinin küreklerle taşıdığı karlar aracılığıyla söndürüldü. Uzun ve ağır geçen kış koşullarının kendini hissettirdiğine işaret eden kar yığınları bu defa da nevruz ateşinin söndürülmesinde kullanılmış oldu. Mitingin ardından kaldırımda yakılan ateş ise karlarla söndürüldü.Okunma :46


Kategori:
Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!
Toplam () adet yorum eklenmiştir.
YAZARLAR
Hüryurt Gazetesi
Bora Gazetesi
Denge Gazetesi
Halk Gazetesi
Kars Haber
Kars Postası
Ölçek Gazetesi
Önder Gazetesi
Serhat Kars Gazetesi
ÇOK OKUNANLAR
Kağızman´da bir ney çalgıcısı
Kağızman´da bir ney çalgıcısı
Kağızman´da bir ney çalgıcısı öğretmen
Canlı Maç Sonuçları
HAVA DURUMU
KARS
ÖLÇEK E-GAZETE